sekmadienis

PERSONA: François Roche (R&Sie)

François Roche (anti)architektas, matematikas, kataloguotas kaip non-standard architekturos atstovas. 1989 m. Paryziuje, kartu su Stéphanie Lavaux jie ikuria R&Sie(n) - architekturos ofisa, - exprimentine ir isradinga (inventive) ju architektura sieka buti giliai kritiska. Del savo itin kritishko bei nestandartinio poziurio i «uzsaluse» siuolaikine architektura, nekenciami daugelio prancuzu «kolegu». Stato jie nedaug, uztat daug laiko praleidzia mastydami. Zhingsniu priekyje, intensyviai dirba su tyrinetojais ir nanotechnologais, menininkais, dizaineriais.
Fikcija (fiction) - budas kvestionuoti siuolaikine architektura
Priesingai nei septinto desimtmecio radikalios architekturos judejimas, kuris remesi nuspejimu ir numatymu - F. Roche remiasi fikcija cia ir dabar, vystydamas skirtingas, kritishkas realybes pozicijas, kurios, jo manymu, butinos visuomeneje kurioje aplinka paveikta gandu ir dezinformacijos, bei informacijos transformacijos ir manipuliacijos. «Mes stengiames ishvengti tradicines komunikacijos, kuri remiasi dominavimo principu. <...> miestas surenka santykinius ar fraktalinius atsitiktinumus, begalo kompleksishkus, vieshuju ryshiu visuomene nenuspejama, taigi niekas rimtai nedrysta pranashauti (predict). Susiejant fikcija su naujais komunikacijos budais, mes bent jau galima statyti kritishkas bei efektyvias erdves...»
Pastato, kontexto ir zmogaus rysiu sasaja
Savo konferencija Roche pradeda projekcija, kurioje baltosios meskos ledynu peizaze, - remiantis moksliniais tyrimais siaures ashigalyje, del uzterstumo atnesamo su golfo ir arkties srovemis - jos tampa hermafroditemis - neisvengima adaptacija prie klimato pokyciu. Ka tai turi bendro su R&Sie(n) filosofija? Roche paaiskina savo «islepinto klimato» koncepcija - chameleonine architektura, kuri susieja ir hibridizuoja zmogaus kuna su pastato kunu. R&Sie(n) traktuoja architekturos identiteta kaip nepastovia (shizofrenishka) koncepcija, apibrezta laikinomis formomis, kurioje vegetal ir biological tampa vienu dinamisku elementu.


"Dustyrelief/B_mu" - Bankoko siuolaikinio meno muziejaus projektas. "Plaukuotas"(elaktrostatinis) pastato pavirsius surenkantis "dulkes"(anglies monoxida) is aplinkos.



Siuo metu igyvendinamas (!) projektas "Waterflux" - galciologijos muziejus ir tyrimu laboratorija - Evolene, Sveicarijoje. Radikalus, gasdinancios estetikos ir kompleksishko technologiju panaudojimo reikalaujantis pastatas - medzio monolitas, kurio intejera formuoja ledas.

© Francois Roche / R&Sie(n)


saltiniai:
Mouvment magazine
new-territories.com

+ info

http://www.new-territories.com/
http://www.new-territories.com/blog/

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą